SPOKÓJ NIE MA CENY

 

Z tym stwierdzeniem pewnie każdy się zgodzi i nie będzie miał żadnych wątpliwości. Co innego, gdyby popełnić refleksję: czym dla mnie jest spokój? Jak się czuję, albo – jak chciałbym się czuć przez większość świadomie spędzanego czasu? Spokój… jakie to uczucie, przyjemne, dobre, brak stresu, a może nudne – brak adrenaliny? Czy spokój to jedynie stan umysłu i od naszego nastawienia i sposobu myślenia zależy, czy go w sobie odnajdziemy, czy też nie? Zapraszamy do znalezienia czasu i przemyślenia tych pytań, może to być ciekawe doświadczenie.

Chcemy także inspirować do poszukiwań i odkrywania poniekąd mentalnie „nowych lądów.” Dlatego też dalej będziemy dzielić się naszą optyką i zapraszamy do dalszych przemyśleń, bo to fascynująca podróż, która nie ma końca.

Jak znaleźć spokój?

 

To ciekawe pytanie, ponieważ patrząc na zachowania innych zwykle mamy w głowie gotowe rozwiązania. Nam samym odpowiedź wydaje się także banalnie prosta (naturalnie myśląc o normalnych warunkach, nie o skrajnościach życiowych), nieraz mamy swoje pomysły, jesteśmy gotowi … nic się nie dzieje, coś nie działa. Przyczyn może być wiele, tak jak wielu jest ludzi i ich aktualnej sytuacji, stanów emocjonalnych, nastawienia, oczywiście nie ma jedynej uniwersalnej recepty dla wszystkich. Wydaje się jednak, że jest określony zbiór metod pracy ze sobą, aktywności, które w zdecydowanym stopniu będą pomocne każdemu. Dlatego też poniżej zamieszczamy te, które według nas są najważniejsze i najbardziej uniwersalne. Mamy przekonanie, że kiedy zdecydujesz o zmianie i zastosujesz je choćby przez tydzień (kluczowe: konsekwentnie, regularnie i bez żadnych wymówek) – zobaczysz, wręcz poczujesz zdecydowaną różnicę. Potraktuj to jako pewnego rodzaju zabawę, wyzwanie, przeczytaj, pomyśl, zapisz, co, kiedy i jak będziesz robił w tym kierunku i podejmij tygodniowe wyzwanie!

 

1. NIE MARTW SIĘ

rzeczami i sytuacjami / nie myśl o rzeczach, na które nie masz wpływu. Bardzo często nie uświadamiając sobie tego nawet przeżywamy mocno, myślimy o tym, co:

a. było (już nie da się zmienić, minęło, ale jest w naszej pamięci, emocjach)

b. jest (ale w żaden sposób nie mogę tego zmienić, ani na to wpłynąć)

c. będzie (albo i nie… ale na wszelki wypadek mam w głowie wszelkie czarne scenariusze), oczywiście nic
z tym dziś nie mogę zrobić.

Warto obserwować swoje myśli i emocja z nich płynące, własne zachowania. Warto też świadomie łapać się na powyższych i zając się jakąkolwiek aktywnością wymagającą skupienia po to, żeby nie myśleć, nie przebywać w takich obszarach. Proste? W żadnym wypadku! Jak działa? Przekonaj się sam

2. RUSZAJ SIĘ

codziennie znajdź 10 – 30 minut na aktywność fizyczną, jakąkolwiek. To czas tylko dla Ciebie, ma sprawiać przyjemność i dawać poczucie odprężenia. Pamiętaj jednak – konsekwentnie i codziennie! Przesuwaj też granicę wysiłku, monotonia z definicji jest nudna, poznawaj w ten sposób siebie, a jeśli masz kilka kilogramów za dużo – popracuj nad tym! W zdrowym ciele zdrowy duch!

3. ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO

zastanów się, pomyśl świadomie, co jesz, kiedy i w jakich ilościach? Wszyscy wiedzą, że pożywienie jest naszym paliwem i ma ogromny wpływ na cały nasz organizm, ale czy robimy z tej wiedzy użytek?
Z tym już bywa różnie, a wystarczy zmienić nawyki żywieniowe, jeść zdrowo, gotować we właściwy sposób, żeby
w krótkim czasie poczuć wyraźną różnicę

4. ODPOCZYWAJ

wyznacz sobie porę (pory) w ciągu dnia, w czasie których będziesz koncentrował się jedynie na tym, żeby się zrelaksować. Forma relaksu zależy od Ciebie, ma być to taka aktywność, którą lubisz, może to być bieganie, spacer z psem lub kąpiel czy też czytanie książki. Ważne – nie może to być aktywność związana z życiem zawodowym i nie wolno w trakcie relaksu wracać myślami do pracy bądź elementów opisanych w punkcie pierwszym.

5. DAJ COŚ OD SIEBIE

codziennie wesprzyj / zrób coś dla innego człowieka bezinteresownie bądź co najmniej powiedz komuś coś miłego. Oczywiście nie mogą to być rutynowe ani sztuczne uprzejmości. Mogą to być drobiazgi ale inne niż zazwyczaj, mogą to być szersze pomysły wspierające innych ludzi w ich potrzebach.

6. OBSERWUJ SWOJE EMOCJE

Każdego dnia w relacjach z innymi koncentruj się na tym, co czujesz, co na Ciebie wpływa pozytywnie, a co negatywnie. Zapisuj swoje obserwacje i w miarę możliwości zmieniaj zachowania tak, żeby eliminować sytuacje, które sprawiają Ci przykrość i dyskomfort.

7. BĄDŹ ASERTYWNA/Y W KOMUNICKACJI

w komunikacji daj sobie czas, nie reaguj natychmiast, szczególnie  w sytuacjach trudnych. Jeśli coś Cię wzburzyło bądź zirytowało, przemyśl lub dopytaj, stosuj parafrazę. Być może to tylko kwestia błędu w zrozumieniu? Ucz się także mówić wprost o swoich odczuciach i emocjach.

8. AKCEPTUJ SIEBIE

w tym czasie nie szukaj akceptacji u innych, nie zabiegaj o to. Zachowaj zdrowy dystans, nie wracaj do jakichkolwiek błędów, które miały miejsce w przeszłości, a których skutków nie możesz zmienić. Akceptuj swoją fizyczność, postawę, sposób mówienia, głos, umiejętności, kompetencje, sposób budowania relacji. Po prostu bądź sobą.

TOP